PROGRAM PRZEDSZKOLA       image003_ksiazka.gif

Zestaw programów wychowania przedszkolnego dopuszczonych na wniosek nauczycieli do realizacji

w Przedszkolu „Bajeczka”

w roku szkolnym 2014/2015

L.p.

Nazwa programu

Nr programu

Wnioskujący nauczyciele

1.

„Nasze przedszkole”

M.Kwaśniewska, W.Żaba -Żabińska

2/2012

M.Cierpikowska

I.Olejniczak

J.Miecznik

M.Nowak

2.

"Kochamy dobrego Boga"

Red. J.Szpet, D.Jackowiak

nr programu, data zatwierdzenia:

AZ-0-01/10

9.06.2010r

1/2014

Anna Wendeger

Metody pracy z dziećmi

Przedszkole "Bajeczka" realizuje program zatwierdzony przez MEN, rozszerzony o autorskie metody nauczania oraz cały wachlarz zajęć dodatkowych. Nauczyciele naszego przedszkola stworzyli następujące programy autorskie:

* "Folklor Wielkopolski";
* "Edukacja ekologiczna w przedszkolu";
* "Wczesna Nauka Czytania";
* "Dzieci Świata" - uczymy się tolerancji;
* "Dziecko na scenie" - program edukacji teatralnej;
* "Wsparcie na starcie" - program adaptacyjny;
* "Bajkowe wróżby" - przeciwdziałanie zaburzeniom zachowania wśród dzieci.

Działania dydaktyczne wspomagamy metodami:

Carla Orfa, Rudolfa Labana, Paula Dennisona, Celestyna Freineta, Weroniki Sherborne, I.Gruszczyk-Kolczyńskiej, I.Majchrzak.

Wychowanie przedszkolne obejmuje wspomaganie rozwoju i wczesną edukację dzieci od trzeciego roku życia do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej sześcioletniej szkoły podstawowej. Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i uczenie się dzieci w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Tworzy warunki umożliwiające dziecku osiągnięcie "gotowości szkolnej". Wobec rodziny (opiekunów) przedszkole pełni funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze:

* pomaga w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej,
* informuje na bieżąco o postępach dziecka,
* uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań realizowanych w przedszkolu.

Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturalnym i przyrodniczym. Wynikające z powyższego celu zadania, dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka, nauczyciel realizuje w ramach określonych obszarów edukacyjnych:

I. Poznawanie i rozumienie siebie i świata;
II. Nabywanie umiejętności poprzez działanie;
III. Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie;
IV. Budowanie systemu wartości.

Imprezy okolicznościowe

W ciągu roku przedszkolnego w naszej placówce organizujemy wiele uroczystości okolicznościowych, których aktywnymi twórcami są dzieci, nauczyciele oraz rodzice. Na stałe do naszego kalendarza zapisały się:

* Pasowanie na przedszkolaka;
* Bal Jesienny;
* Spotkanie z Gwiazdorem;
* Wigilia i Jasełka;
* Balik karnawałowy;
* Dzień Babci i Dziadka;
* Powitanie wiosny;
* Zajączek w przedszkolu;
* Rodzinny Festyn Przedszkolny;
* Święto Mamy i Taty;
* Konkurs recytatorski;
* Konkurs plastyczny;
* Dzień Dziecka;
* Pożegnanie sześciolatków;

Imprezą najbardziej jednoczącą społeczność przedszkolną i lokalną jest organizowany od kilku lat Rodzinny Festyn Przedszkolny.

Nasi przedszkolacy biorą też udział w różnych konkursach (np. w Gminnym Konkursie Recytatorskim, Gminnym Konkursie Piosenki Przedszkolnej), w zbieraniu pieniędzy dla dzieci z domów dziecka (Ogólnopolska Zbiórka Pieniędzy "Góra Grosza"), w zbiórce zabawek i odzieży dla podopiecznych OSP w Rokietnicy.

Wycieczki

W trakcie roku przedszkolnego organizujemy i bierzemy udział w wielu wycieczkach. W ten sposób poznajemy nasze środowisko, poszerzamy swoje doświadczenia i zdobywamy interesujące wiadomości. Byliśmy już w:

* Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie;
* Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie;
* Muzeum Rolnictwa w Szreniawie;
* Teatrze Animacji;
* Szamotulskim Ośrodku Kultury;
* Muzeum Narodowym w Poznaniu;
* Obserwatorium Astronomicznym;
* leśniczówce "Dąbrówka";
* leśniczówce "Zieliniec";
* straży pożarnej w Krzesinach;
* i wielu innych miejscach.

Do końca tego roku przedszkolnego planujemy jeszcze poznać wiele innych ciekawych miejsc. O naszych wycieczkach będziemy pisać na naszej stronie na bieżąco i może uda nam się zamieścić tutaj zdjęcia z naszych wojaży.

image004_dzieci.gif